АКТИВНОСТИ САВЕЗА У ГОДИНИ ЈУБУЛЕЈА

Одржана Свечана скупштина поводом 70 година Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Дана, 20. марта 2025. године, у Београду, у свечаној сали хотела „ХИЛТОН“, одржана је Свечана скупштина Савеза рачуновођа и ревизора Србије, поводом јубилеја - 70 година од оснивања. Свечаности су, поред чланова Скупштине, извршних органа и стручних тела Савеза и позваних бивших функционера и чланова органа и тела, присуствовали добитници признања Савеза поводом овог јубилеја - представници:

Свечаности је присуствовало око 200 званица.

У радном председништву Свечане скупштине председавали су: Милан Протрка, председник Савеза - Овлашћени рачуновођа, др Љубица Јанковић Андријевић, председник Надзорног одбора - Овлашћени државни ревизор, др Снежана Цицо, председник Извршног одбора - Овлашћени рачуновођа, Проф. др Благоје Новићевић, председник Одбора за едукацију - Овлашћени јавни рачуновођа и др Перо Шкобић, генерални секретар Савеза - Овлашћени јавни рачуновођа.

Пре почетка Свечане скупштине, изведена је химна Републике Србије "Боже правде”, а затим је председник Савеза, господин Милан Протрка отворио Свечану скупштину. Након свечаног отварања, приређен је културно-уметнички програм – сплет песама: „Востани Сербије“, „Тамо далеко“, „Ово је Србија“ у изведби оперске певачице, сопрана, Невене Ђоковић и пијанисте Миливоја Вељића, што су сви присутни срдачно поздравили.

У наставку Свечане скупштине, упућен је поздрав добродошлице представницима професионалних рачуноводствених организација из иностранства, државних органа и организација, образовних установа, универзитета и факултета, економских школа, струковних удружења, привреде, посебно пружаоцима рачуноводствених услуга, као и свим професионалним рачуновођама - члановима Савеза рачуновођа и ревизора Србије.

Након тога присутнима, су се обратили сви представници професионалних рачуноводствених организација из иностранства, упутивши срдачне честитке поводом Јубилеја, уз жеље да Савез још дуго врши своју мисију ради које је и основан пре 70 година, пожелевши пуно успеха Савезу у даљем раду и изразивши наду да ће се и у будућности наставити, а и оснажити сарадња Савеза рачуновођа и ревизора Србије и професионалних међународних и регионалних професионалних организација из региона и света. Том приликом је директор едукације и међународне сарадање, др Зоран Шкобић, овим професионалним организацијама уручио признање Савеза – Златну плакету, у знак захвалности за дугогодишњу сарадњу и допринос успешном развоју и остваривању циљева Савеза рачуновођа и ревизора Србије.

Испред Међународне федерације рачуновођа (IFAC) присутнима се обратила госпођа Сара Гањон пригодним речима, које преносимо у целости:

„Поштовани генерални секретару, поштовани председниче, поштовани гости

У име Међународне федерације рачуновођа и њеног руководства, желим да упутим искрене честитке Савезу рачуновођа и ревизора Србије, за 70 година рада у најбољем интересу његових чланова као и у јавном интересу.

Част ми је, што ми се пружила прилика да кажем неколико речи. Ово је један заиста значајан јубилеј. Савез рачуновођа и ревизора Србије је постао члан IFAC-a 1997. године што значи да већ дуже од 25 година као партнер учествује у напорима професије на глобалном нивоу, тако што повезује и уједињује своје чланове, не само унутар Србије, већ сарађују и са колегама и заинтересованим странама у региону и целом свету. Савез рачуновођа и ревизора Србије има изузетно важну улогу у повезивању рачуноводствене професије широм света.

Организације чланице IFAC-а, су предводници борбе за професионални квалитет и Савез рачуновођа и ревизора Србије је то до сада на много начина показао. Савез има кључну улогу у превођењу међународних стандарда, што је од суштинског значаја за хармонизацију и усвајање стандарда, вредно ради на унапређивању уверавања и извештавања о одрживости, и развија и нуди могућности за сертификацију појединцима који желе да се придруже нашој дивној професији.

Рад Савез рачуновођа и ревизора Србије и његових чланова је од суштинског значаја за функционисање привреде и финансијских тржишта. Постоје многи изазови са којима се друштво тренутно суочава. Важно је да све заинтересоване стране знају да је рачуноводствена професија присутна и да може да понуди огромну вредност њиховим напорима.

Док славите овај велики јубилеј, пред Вама је и светла будућност. Радујем се што ће IFAC и Савез рачуновођа и ревизора Србије поделити многе заједничке успехе у име наше професије у годинама које долазе.

Хвала“

Затим се учесницима обратио генерални секретар Савеза, др Перо Шкобић који је поднео сажет реферат посвећен великом јубилеју - седамдесетогодишњици Савеза рачуновођа и ревизора Србије. Како би са овим рефератом поред чланова и претплатника на издања Савеза, била упозната и шира рачуноводствена јавност, овом приликом тај реферат представљамо у изворном облику:

„Поштовани чланови, даме и господо, уважени пријатељи Савеза рачуновођа и ревизора Србије,

Припала ми је част и привилегија, што могу данас, на овој свечаној седницида говорим о Савезу и са поносом истакнем резултате постигнуте током протеклих седам деценија. Нарочито сам срећан због тога што Вам се обраћам у име свих генерација рачуновођа, које су стварале и развијале наш Савез, од оснивања до данас.

Достићи 70 година, у веома динамичном раздобљу, није било нимало лако, а да је вредело труда, доказују резултати који красе данашњег слављеника. Мало је професионалних удружења, која су основана пре толико година када су наше колеге оснивачи, имали снаге, знања и смелости, да почетну идеју оснивања Удружења преточе у трајање. Нажалост, животни часовник многих заслужних колегиница и колега, заувек је заустављен, али нећемо заборавити да су струци даривали најбољи део себе и да се захваљујући свима њима, и генерацијама које су их следиле Савез развијао увек узлазном путањом. У времену о коме говоримо Удружење је имало више трансформација и промена назива, до овог данашњег, али су задржани суштина и смисао његовог оснивања - окупљање и усавршавање посленика у извршењу послова рачуноводства и финансија.

Колегинице и колеге, уважени гости,

Дозволите ми да подсетим на прве дане Удружења књиговођа Србије - претече данашњег слављеника Савеза рачуновођа и ревизора Србије.

Након прве деценије послератне обнoве ратом порушене наше земље, наступио је период убрзаног привредног развоја. Основан је велики број предузећа и настала је потреба за све већим бројем стручнихкадрова, између осталих и рачуноводствене и финансијске струке. Из тих разлога, почиње окупљање, пре свега књиговођа из привреде, банака и државних установа, који на данашњи дан 20. марта 1955. оснивају Удружење књиговођа Србије - данас Савеза рачуновођа и ревизора Србије. Том приликом, усвојена су правила Удружења, основне смернице развоја, програм активности образовања и професионалног усавршавања књиговођа и обезбеђења неопходне професионално-стручне литературе коју Савез у континуитету издаје, а која успешно повезује теорију и праксу рачуноводства, финансија, ревизије, пореза, права и менџмента.

На првом конгресу књиговођа одржаном 1956. године у Београду покренуто је питање образовања дефицитарних кадрова за послове књиговодства и финансија у новооснованим предузећима. С тим циљем Удружење 1958. године оснива Дописну Средњу економску школу и Вишу финансијско књиговодствену школу 1960. До промене статуса ових школа, Средњу економску школу је успешно завршило преко 6.000 полазника, а Вишу финансијско књиговодствену школу1.754 студента, што је представљало велики допринос образовању дефицитарних кадрова у то време. На Трећем конгресу књиговођа и финансијских радника, одржаном у Београду 1986. године покренуто је и питање усклађивања нашег рачуноводствено -  финансијског система са праксом земаља тржишних привреда. Истина, таква оријентација је захтевала и измену појединих прописа између осталог и дерегулацију законске у корист професионалне регулативе.

Сходно тим захтевима, Савез са Савезном владом и Министарством финансија 1986. године, потписује уговор о изради националних рачуноводствених стандарда, а Законом о финансијском пословању и Законом о рачуноводству, 1989. године, Савезу су поверена овлашћења да доноси и проглашава финасијска и рачуноводствена начела и националне рачуноводствене стандарде. Наравно, законска овлашћења су захтевала и одговорност, јер се радило о значајним питањима унапређења рачуноводствено-финансијског система, без чијег адекватног уређивања није било могуће остварити квалитет финансијског извештавања, кључне основе у функцији пословног одлучивања.

Поверена овлашћења су добрим делом већ била реализована усвајањем етичких норми, финансијских и рачуноводствених начела, а до краја 1990. године завршена је израда 30 националних рачуноводствених стандарда и два спецфична: (ЈРС 31) Професионално образовање и усавршавање рачуновођа и (ЈРС 33) Стандардизација рачуноводствених софтвера. Одлуке о усвајању и проглашењу националних рачуноводствених стандарда донела је Скупштина Савеза 15. јануара 1992. године. Одлуке су објављене у „Службеном листу СРЈ“, бр. 61/92 а ЈРС (РОС) 31 и 33 у Службеном листу СРЈ, бр. 88/93, а текстови донетих националних рачуноводствених стандарда објављени су у издањима Савеза.

Овим активностима Савеза постављени су темељи укључивања наше рачуноводствене професије, у глобалне програмеедукације професионалних рачуновођа и хармонизације рачуноводствене регулативе. Истовремено је успостављена активна сарадња са професионалним асоцијацијама Француске, Велике Британије, Грчке и других. Законом о рачуноводству 1993. године потврђене су наше активности и извршен додатни пренос јавних овлашћења на Савез, а још значајније Законом о рачуноводству 1996. и његовим изменама 1999. године. Извештаје Савеза о вршењу јавних овлашћења је усвајала Влада оцењујући их позитивним.

Скупштина Савеза, 24. децембра 1998, доноси историјску одлуку о непосредној примени Међународних рачуноводствених стандарда у Србији, који су у континуитету превођени и објављивани (МРС/МСФИ, МСФИ за МСЕ, МРС ЈС и МСР) у издањима Савеза,о чему сведоче званична издања превода међународних стандарда који се, на основу споразума о сарадњи и међусобном признавању асоцијација, користе у Србији, Црној Гори и БиХ - Републици Српској.

Међународна сарадња Савеза одвијала се и одвија е уз мањи или већи интензитет са глобалним доносиоцима међународних рачуноводствених стандарда и пратеће професионалне регулативе. Контакти Савеза нису престајали ни током санкција међународне заједнице, а управо у том периоду, 1997. године, Савез је постао пуноправни члан Међународне федерације рачуновођа, а од 2013. и члан Европске федерације рачуновођа. Савез је иницијатор и организатор сарадње асоцијација земаља југоисточне Европе, нарочито асоцијација бивших југословенских република.

Од 1969. године, активномсарадњом Савеза, са економским и другим факултетима, покренуте су активности организовања научних симпозијума, са међународним учешћем, посвећени међународним стандардима и пратећој регулативи за непосредну примену у приватном и јавном сектору Србије.

Након усвајања Националног рачуноводствено–образовног стандарда РОС 31, сходно чл. 4. и 11. Закона о рачуноводству („Службени лист СРЈ“, бр. 18/93) у Савезу РР Србије се стичу и одржавају професионална рачуноводствена звања. У те сврхе поред издања Савеза, преведена је и одговарајућа литература и ангажован неопходан кадар са економских и других факултета, а у посебним приликама и предавачи из иностранства.

За такву оријентацију Савеза постојало је као што и даље постоји више разлога. Први је то што без образовања нема професионалног усавршавања. Други, то што књиговођу треба преквалификовати у рачуновођу професионалаца – менаџера. Трећи, конкурентност компанија захтева професионалну оспособљеност њиховог менаџмента, а професионални рачуновођа је део тог тима. Четврти, у том циљу су креиране смернице и стандарди едукације за професионалне рачуновође, од стране Међународне федерације рачуновођа и пети - глобалне чланске обавезе Савеза су у функцији стицања и одржавања професионалних знања у рачуноводству, што Савез успешно ради, а тржиште Србије, и шире, то препознаје.

Зато са задовољством и овом приликом наглашавам да десетине хиљада професионалних рачуновођа чланова Савеза, данас раде у приватном и јавном сектору или као професионални пружаоци услуга, у јавној пракси на тржишту Србије и шире.

Поштовани,

Активности и резултате Савеза, које сам на одређени начин истакао, али и потешкоћа којих је било, подсетићете се гледајући филм и читајући издања која су посвећена овом јубилеју, који показују да је, упркос потешкоћама, рад Савеза био успешан. На постигнуте резултате сви смо поносни. Поред оснивача, свих генерација чланова, органа и стручних тела, за то су заслужни верни читаоци издања, многи појединци и институције које су сарађивале са Савезом. Наравно, заслуга припрада и стручној служби некада радној заједници Савеза, чији су запослени све осмишљене идеје претварали у дела која красе резултате слављеника.

Уважене колегинице и колеге, драги гости, 

Овом јубиларном годином, данас се завршава плодних седам деценија рада нашег Савеза и отпочиње нови период, у ком нас очекују значајни професионални задаци у процесу приступања Србије Европској унији, нарочито усклађивање регулаторног оквира финансијског извештавања.

У том циљу наш допринос реформама Републике Србије је професионално образовање и усавршавање рачуновођа и хармонизација националне професионалне и рачуноводствене регулативе. Допринос Савеза може бити још већи уколико наше професионалне активности надлежни органи подрже, а ми се још боље организујемо.

Савез ће наставити остваривање мисије Међународне федерације рачуновођа – нарочито континуирано усавршавање рачуновођа чланова уз професионално праћење њиховог рада, посебно пружалаца рачуноводствених услуга, ради којих Савез захтева рационална законска решења, како приватног тако и јавног сектора, како би се унапредио систем извештавања неопходан и професији и Србији на путу ка ЕУ.

Драги пријатељи, поштоване колегинице и колеге, иза нас је остао рад у стабилним и нестабилним условима, рад под реформама уз разна ограничења, неразумевања па и оспоравања, и много тога још, укључујући и пандемију коронавируса - ковид 19. Све то смо издржали и ојачали у интересу наше професије, коју представљамо.  То обавезује Савез, његово чланство, органе и тела да још одлучније наставе да остварују давно осмишљене оснивачке циљеве наше струке, глобалне чланске обавезе и још активнију међународну сарадњу.

Ради остварења тог циља, позивамо креаторе прописа на сарадњу, у циљу изградње оптималног система финансијског извештавања у Србији, за шта смо као професија, увек били и остали спремни. Посебно позивамо чланство на јединство до коначног остварења циља - статуса професионалног рачуновође по угледу на европска професионална решења. На том путу очекујемо подршку и свих вас, данас присутних овом нашем јубилеју 70 година Савеза РР Србије, на чему се унапред захваљујемо, посебно што сте нашли времена да дођете и увеличате овај наш Јубилеј.“

Након реферата, приказан је филм о професионалном развоју Савезу рачуновођа и ревизора Србије, посвећен јубилеју „1955-2025“, у којем је приказана генеза Савеза, од оснивања до данашњег дана, са порукама за будућност ове веома успешне, међународно признате професионалне организације из Србије. Филм траје 30 минута и у највећем делу фотографски и сценски прати развој Савеза током целокупног периода, са јасним порукама, које се у потпуности заснивају на праћењу и усвајању нових захтева у финансијском извештавању, корачајући упоредо, са најзначајнијим и најпознатијим професионалним организацијама у свету.

У даљем току Свечане скупштине, генерални секретар Савеза је  за дугогодишњи допринос остваривању циљева Савеза, уручио 70 признања, сходно годинама постојања Савеза (Велике златне плакете, Златне плакете и Признања) заслужним појединцима, државним органима и организацијама, образовним установама, струковним удружењима и привредним друштвима, а највише агенцијама за пружање рачуноводствених и ревизорских услуга.

У име награђених проф. др Драган Микеревић, председник Савеза рачуновођа и ревизора Републике Српске, се захвалио на додељеним признањима. Том приликом је изнео следеће:

„Поштовани председниче, генерални секретару, радно председништво,

Пошто сам један од најстаријих овде присутних и један од оних који је са најдужим континуитетом у  сарадњи са Савезом рачуновођа и ревизора Србије, у име свих нас данас награђених и професионалних асоцијација којима су уручена признања, желим да се захвалим Савезу рачуновођа и ревизора Србије. Посебно желим да се захвалим генералном секретару др Пери Шкобићу, који је свих ових година са једном невиђеном енергијом настојао да читав регион држи на окупу, кад је реч о овој професији и надам се да та енергија неће спласнути већ да ће наставити истим интезитетом да нас окупља и у наредним годинама, како нас тако и наше следбенике, који смо посвећени овом послу.

Хвала“

На крају се председник Савеза Милан Протрка захвалио свима, који су присуствовали Свечаној скупштини и још једном честитао, овај за рачуноводствену професију веома важан јубилеј, свим члановима, професионалним рачуновођама, придруженим члановима Савеза - пружаоцима рачуноводствених и ревизорских услуга, уз жеље за пуно пословног успеха у будућем професионалном раду.

Служба за информисање
Савеза рачуновођа и ревизора Србије


Поштоване професионалне рачуновође, чланови Савеза и кандидати за стицање професионалних звања и чланства у Савезу, овде можете погледати монографско издање и филм поводом 70 година постојања и рада Савеза.

Галерија фотографија

Фотографије можете погледати у већој резолуцији када кликнете на њих а снимити их можете тако што ћете кликнути на њих десним тастером миша и изабрати опцију „Save image as...“ или „Сними слику као...“